January 7, 2021

पर्यटन प्रबद्र्धनका लागी विश्व साइकल यात्री पुष्कर शाह तिलौराकोट दरवारमा

कपिलबस्तु कार्तिक २७
सुरेश कुमार पाण्डे

नेपालको पर्यटन प्रबद्र्धनका लागी पर्यटन व्यवसायीहरुको आयोजनामा विश्व साइकल यात्री पुष्कर शाहको नेतृत्वमा पश्चिम महाकालीदेखि पूर्व मेचीसम्म साइकल यात्रा शुरु भएको छ । कोभिड–१९का कारण थला परेको पर्यटन क्षेत्रलाई यो साइकल यात्राले उत्थानमा सहयोग पुग्ने उद्देश्यले साइकल यात्रा शुरु गरिएको हो ।

 साइकल यात्रामा विश्व साइकल यात्री तथा सगरमाथा आरोही पुष्कर शाह सहित १२ जना बढीको टोली रहेको छ । सोे टोली पश्चिम महेन्द्रनगरबाट धनगढी, चिसापानी, विरेन्द्रनगर, नेपालगन्ज, अमेलिया, तुल्सीपुर, घोराही, स्वर्गद्वारी, भालुबाङ, हुदै १० औं दिन प्राचिन कपिलबस्तु तिलौराकोट दरवार आईपुगेको छ ।

कपिलबस्तुको प्राचिन तिलौराकोट दरवारमा आएको टोलीलाई कपिलबस्तु साईकिलिङ्ग संघका अध्यक्ष नासीर गौरीले स्वागत गर्दै राजा शुद्दोदनको राजदरवार, दरवार क्षेत्रको उत्खनन् गरिएका पुर्वी र पश्चिमी द्धार, सुरक्षा पर्खाल र दरवार क्षेत्र भित्रका उत्खनन् भएका स्थानहरुको अवलोकन गराएका हुन ।

तिलौराकोट दरवार क्षेत्र अवलोकन पछि विश्व साइकल यात्री शाहले भगवान गौतम २९ वर्र्ष बिताएको ठाउ कपिलबस्तुलाई बिश्वका लागी पवित्र स्थल र नेपालीका लागी गर्वको स्थल हो भन्दै तिलौराकोट ऐतिहासिक तथा पर्यटकीय भूमि रहेकोले यसको विकास गर्नुपर्नेमा जोडदिदै तिलौराकोटलाई धार्मिक तथा पर्यटकीय हिसाबले विकास गर्न नेपाल सरकार संग आग्रह समेत गर्नु भएको छ ।
कात्तिक १७ गते सुदूरपश्चिमको महेन्द्रनगरबाट सुरु भएको साइकल यात्रा २२ औं दिनमा पूर्व मेचीको काकडभिट्टा पुगेर समापन हुनेछ । यो कार्यक्रमलाई ‘नेपाल साइकल उत्सव यात्रा २०७७’ नाम दिएको छ ।

महाकालीदेखि मेचीसम्म साइकल यात्राको दुरी १ हजार ६ सय २४ किलोमिटर रहेकाले यस यात्रामा १२ जना बढी मात्रै सहभागी भए पनि बिभिन्न स्थानमा पुग्दा स्थानीय साइकल यात्रीहरुको पनि सहभागीता रहेको र कोभिड परीक्षणको रिपोर्ट नेगेटिभ आएकालाई मात्र यात्रामा सहभागी गराउने गरिएको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *